הרחבת הדירה באמצעות סגירת מרפסת

עד שנת 2008 ניתן היה לבנות בישראל אך ורק מרפסות מדלגות כיוון שעד לאותה השנה החוק הגדיר באופן מפורש שגובה התקרה מעל המרפסת צריך להיות של שתי קומות לפחות. בנוסף, אם בעבר ניתן היה לבנות מרפסת בשטח של עד 12 מ”ר או לחילופין עד עשרה אחוזים משטח הדירה, הרי שהיום ניתן לבנות גם מרפסות בשטח של 14 מ”ר. עם זאת, דבר אחד לא השתנה. סגירת מרפסת עדיין נחשבת להרחבה של שטח הדירה ולכן מי שמעוניין לבצע את התהליך, חייב לקבל היתרי בניה על פי חוק.

התנאים הבסיסיים לסגירת מרפסת

לפי התקנות הנוכחיות מותנית סגירת המרפסת במספר תנאים עיקריים. ראשית יש לוודא כי קיימות זכויות הרחבה או בנייה שטרם נוצלו. בנוסף המרפסת צריכה להיות בנויה בהתאם ואסור לה לחרוג מקווי הבניין אלא אם כן התקבלה בקשה להקלה וגם אז, החריגה המקסימאלית יכולה להיות עד 10%. מעבר לכך יש כמובן לקבל היתר בניה חוקי ואת הסכמתם של רוב הדיירים לפי הדין שמקובל על בעלי הדירות האחרים במבנה.

מתי לא נדרש היתר?

חשוב לציין כי בעיקרון סגירה של מרפסת מקורה המתבצעת על ידי תריסים או למשל חלונות, אינה דורשת היתרי בניה כלל. כל עוד לא מבוצע שינוי של השטח ניתן לסגור את המרפסת ללא הגשת בקשה. עם זאת, ישנו צורך בהיתר מיוחד במידה ומדובר על הוספת קיר עם חלון למשל. אחת האפשרויות הפופולאריות לסגירת מרפסת ללא אישור בניה היא תריסים. החוק קובע באופן חד משמעי כי רק מבנה קבוע מחייב היתר בניה. מאחר ותריסים אינם קבועים ונחשבים למבנה נייד, אפשר בהחלט לעשות בהם שימוש לסגירה חלקית או אף מלאה של המרפסת.

גגות הזזה במרפסת

אחד החידושים המעניינים ביותר בתחום המרפסות בישראל הם גגות הזזה. גגות הזזה מאפשרים לדיירים בישראל ליהנות מהשמש השופעת ובמקביל לחסוך בעלויות החימום והקירור. כאשר החלונות סגורים, הם מזכירים פרגולה וכאשר הם פתוחים, נחשפים השמיים וחלל המרפסת נשטף באור שמש טבעי. ניתן כיום להתקין גגות הזזה חשמליים או ידניים לפי דרישה ובהתאם לצרכים.